Tüp bebek dahil üremeye yarımcı teknolojilerin tümünde yapılmak istenen insanın doğal fizyolojisini taklit etmektir. Bu sebeple tüp bebek tedavisi sırasında her şeyden önce daha fazla yumurta toplamak için yumurtalıklar uyarılır (stimülasyon). Belli bir çapa ulaşan foliküller (yumurtayı içeren kistcikler) insan doğasına yakın şekilde olgunlaştırılmaya çalışılır.

Buna yumurta çatlatma veya olgunlaştırma denilebilir. Yumurtaların çatlamasına IUI (aşılama) işleminde izin verilir. Tüp bebekte (IVF) yumurtlar çatlamadan ( karın içine atılmadan) OPU işlemi ile toplanır. Toplanmadan önce yumurtalar olgunlaştırılmalıdır. Bunun için insanın doğal döngüsünde LH hormonu görev yapar. LH hormonunun ilaç olarak dışarıdan verilmesi birçok yönden pratik değildir. Bu sebepten dolayı genellikle bu hormona çok benzeyen hCG (gebelik hormonu ) kullanılır.

Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu riski yüksek olan hastalarda ise hCG riski artıracağından bunun yerine GnRH antagonistleri kullanılır. GnRH agonistleri ile birlikte hCG’nin birlikte kullanıldığı protokoller de vardır (double trigger) . Bu yöntemin başarısının tek başına hCG’ ye göre daha başarılı olduğunu gösteren kanıtlar mevcuttur.

Bu enjeksiyonlar uygulandıktan yaklaşık 35-36 saat sonra OPU yani yumurta toplama işlemi uygulanır.

Bize Ulaşın