SPERM DONASYONU
Tüp bebek tedavisinde spermin normal sayılarda olmasına gereksinim duyulmaz. Çok az sayıda sperm olsa bile gebelik şansı neredeyse noraml sperm sonuçları olan birisiyle farklı değildir. Erkeğin sperm veremediği veya verdiği numunede hiç sperm bulunamadığı durumlarda bile TESE gibi girişimsel yöntemler ile testis dokusundan çok az sayıda sperm elde edilebilir. Tüm bunlara rağmen spermin hiç bulunamadığı veya bulunsa da sağlıksız olduğu durumlarla karşılaşmaktayız. Sperm donasyonu bu çiftlerde gebeliği mümkün kılmaktadır.

Ayrıca homoseksüel çiftlerde de, gebelik ancak bu şekilde elde edilebilmektedir.

Sperm donasyonu için sperm bu konularda lisanslı olan sperm bankalarından sağlanmaktadır. Spermin alındığı kişinin fiziksel özellikleri seçilebilmektedir. Saç rengi , göz rengi , boyu , mesleki becerileri ve sportif alt yapı gibi seçimler mümkündür fakat hiçbir şekilde kimlik bilgileri verilmemektedir. Ayrıca baba adayının dış görünüşüne benzeyen bir sperm donörü de seçilebilmektedir.

Sperm veren kişilerin bulaşıcı hastalık testleri , genel sağlık taramaları ve psikolojik değerlendirmeleri yapıldıktan sonra sperm bankaya kabul edilmektedir.

Uygulanan tedavi ise klasik tüp bebek tedavisinden farklı değildir. Tek fark yumurta toplama gününde baba adayından sperm örneğini almak yerine donör sperminin hazırlanıp yumurtalara enjekte edilmesidir.

Bize Ulaşın