Miyomlar kadınlarda görülen en sık iyi huylu tümörlerdir . Uterusun ( rahmin ) kas dokusundan gelişirler. Üreme çağındaki kadınlarda ortaya çıkarlar. Miyom tanısı ultrasonografi ile kolaylıkla konulur.

Miyomlar genellikle aşırı veya düzensiz adet kanamaları ile kendilerini belli edebilirler. Ayrıca kasık ağrısı ve bası hissine neden olabilirler. Bunların da ötesinde miyomalar; infertilite ( kısırlık ) , düşükler ve erken doğum risklerini artırırlar.

Bulundukları yere ve boyutlarına göre miyomların farklı etkileri olabilir.

Endometrial kavite içinde ise ( Rahim duvarında) intrakaviter yerleşimli olarak tariflenir. Bu miyomlar düşük (abortus) , kısırlık ve ara kanamalara neden olabilirler.

Endometrium dokusunun hemen altında olmaları ise submuköz yerleşimli olarak adlandırılır. Adet miktarının fazla olması bunlara bağlı olabilir.

Rahmin kas dokusunun ortasında yer almaları ise intramural olarak tariflenir. Bu miyomlar baskı hissi, kasık ağrısı ve erken doğuma neden olabilir. Özellikle 5 cm den büyük miyomlar erken doğum riskini artırabilir.

Miyomaların hemen hemen hepsi menapoz sonrası kendiliğinden küçülür ve ek tedavi gerektirmez. Üreme çağında kısırlık veya diğer yukarda saydığımız semptomlara neden olan miyomlar ise cerrahi müdahale gerektirebilir.

Endometrial kavite içinde ve submuköz yerleşimli olanlar histeroskopik ( kamera ile vajinal yoldan girilerek) olarak çıkartılabilir. Aşırı büyük olmayan subseröz veya intramural yerleşimli olanlar ise laparoskopik ( karından kamera ile girilerek) olarak çıkartılabilir. Saydığımız kapalı yöntemler ile çıkartılamayacak kadar büyük çaptaki miyomlar ise açık operasyonlar ile çıkarılır.

Miyomların yaş ilerledikçe görülme ihtimali artar. Bu nedenle kadın faktörlü kısırlıkta yaş ilerledikçe sadece yumurta sayısı ve kalitesinin azalmasına bağlı değil, bu organik patolojilerdeki artışa bağlı da kısırlık artmaktadır.

Doğum kontrol hapları ( kombine oral kontraseptiflerin) miyomların büyümesine katkıda bulunmazlar. Sadece progestreron içeren doğum kontrol hapları veya progesteron salgılayan rahim içi araçların ( hormonlu spiraller) miyomların büyümesini engellemedeki etkileri sınırlıdır.

Bize Ulaşın