Gebelik şüphesi genel olarak korunmasız bir ilişki sonrası adet gecikmesi ile başlar. Bazı gebeliklerde kokulardan rahatsız olma, bulantı, kusma gibi erken dönem semptomlar oldukça erken dönemlerde başlayabilir.

Gebelik Testleri:

Pratik anlamda en fazla yapılan , eczaneden bir idrarda β- hCG testi alınarak gebeliğin anlaşılmasıdır. Bu testler üzerinde 2 adet indikatör bulunur. Bu göstergeler 2 adet çizginin net bir biçimde belirginleşmesi ile pozitif ( gebelik var ) olarak algılanır. Gebeliğin çok erken dönemleri ise; 2. çizgi silik yani 1. çizgi kadar net olamayan şekilde belirir.

Günümüzde bu hazır kitler gebeliğin tanınmasında oldukça başarılıdır. Yalancı pozitiflik veya yalancı negatiflik oranları da oldukça azadır.

Test sonucunda 2. çizgi tam belirginleşmiyor ise test birkaç gün sonra tekrarlanabilir veya kanda β- hCG (gebelik hormonu) testi yapılabilir.

Gebelik testlerinden hangisi olursa olsun pozitif sonuç alınmış ise; mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması gereklidir. Erken dönemde yapılan başvurular ektopik (dış gebelik) gebeliklerin zamanında tanınmasını sağlayacaktır. Dış gebeliğin tanısının erken dönemde koyulması cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedaviyi mümkün kılar. Bu tip gebelik durumlarında gebelik materyali genellikle tüp içine yerleşeceğinden rüptüre (tüpün patlamasına) ve aşırı iç kanamalara neden olabilir. Erken tanı dış gebelikte hayat kurtarıcıdır!

Ayrıca gebeliğin erken dönemde tanınması evlilik dışı, anomalili veya istenmeyen gebeliklerin yasal sınırlar içinde sonlandırılmasına imkan verir.

Kanda yapılan gebelik testlerinde 48 saat aralıklar ile β- hCG’nin yaklaşık 2 katına çıkması beklenir. Bu artış oranı sağlıklı gebelikler için en az % 66 olmalıdır .

Bize Ulaşın