Hiperemezis Gravidarum ( Gebeliğin aşırı bulatı- kusmaları )

Gebelikte bulantı ve kusmalar oldukça sık görülen (%70) bir durum olsa da her gebelikte görülmesi beklenmez. Genellikle gebeliğin 6-8. haftalarında başlar ve 16-20 . haftalarına kadar devam eder. Çoğu gebe bu bulatıları hafif şekilde atlatır. Bulantı olmaması gebelik seyrinin düşükle sonuçlanacağını veya sağlıksız bir gidişatın olduğunu göstermez. Aynı insanda ilk gebeliğinde bulantı, kusma olması ikincisinde de olacağı analamına gelmez. Buna rağmen ilk gebeliğinde bu rahatsızlığı yaşayanlar ikinci gebelikte 20 kat daha fazla risk altındadır.

Nedenin gebelikte artan hormonlar ve özellikle b- hCG olduğu bilinmektedir. Çoğul gebeliklerde bulantı ve kusmalar daha şiddetli geçebilir.

Hiperemezis gravidarum ( aşırı kusmalar) %3.6 gebelikte görülür. Gebenin yaşantısını olumsuz şekilde etkiler. İştahsızlık , her yediğini kusma, hızlı kilo kaybı , vücudun susuz kalması ( dehidratasyon) , sıvı - elektrolit bozuklukları olabilir. Gebeliğin ilk yarısında hastaneye yatışların en sık sebeplerindendir.

Aşırı bulantı ve kusmayı engellemek için yapılacak en basit tedavi bulantıyı artıran çevresel etkenlerin uzaklaştırılmasıdır. Evdeki ve işyerindeki kokuların giderilmesi yapılabilecek en basit önlemdir. Parfüm veya rahatsızlık veren tüm kokulardan uzak durulmalıdır. Evdeki yemek kokuları da ayrıca bulantıyı artırabilir. Gebeliğin erken haftalarında gebenin normal yaşatısından daha fazla kalori tüketmesi gerekli değildir. Bebeğin gelişiminin geri kalacağı düşüncesi ile gebenin aşırı yemek yemeye özellikle de yağlı- kokulu gıdaları tüketmeye zorlanması yapılabilecek en büyük hatadır!!! . Genellikle tuzlu ve kuru gıdalar bulantı hissini bastırırken yağlı ve tatlı gıdalar bulatıları artırmaktadır.

Sadece sabah kusmaları genellikle gebenin sağlığını bozmaz. Tek başına bulantı oluyorsa bunu sadece yeme alışkanlıklarındaki değişiklik ile kontrol altına almak mümkün olabilir. Her yediğini kusmaya başlayan gebelerde ise durum farklıdır . Hızlı kilo kaybı ciddi sorunlar ortya çıkarabilir ve kusmakla ciddi elektrolit , sıvı kaybı olur. Bu gibi durumlarda ayaktan ilaç tedavisi genellikle işe yarasa da bazen hastaneye yatırmak, damar yolundan tedavi vermek gerekebilir.

Bize Ulaşın