Amnios Sıvısı

Fertilizasyonun (döllenme) hemen ardından embriyo rahim içine doğru ilerler ve endometriuma (rahim duvarı) yerleşir (implantasyon).

Kısa bir süre içinde gebelik kesesi oluşur ve bu kesenin içi her zaman amnios sıvısı ile dolu olur.

Bu sıvı erken gebelik haftalarında keseyi oluşturan zarlar, ilerleyen zamanlarda ise esasen bebeğin böbrekleri tarafından oluşturulur. Bebeğin sağlıklı şekilde gelişimi , hareketi ve darbelerden korunması için sıvı gereklidir.

Bebek yutkunma hareketleri ile içinde bulunduğu sıvıyı yutar bir kısmı ile akciğer ve sindirim sistemi gelişimi sağlar fazlasını ise annesine göbek kordonu yoluyla geri verir. Amnios sıvısı ayrıca anti-bakteriyel etkiye de sahiptir.

Embriyo ve daha sonraki ismi ile fetüs her zaman bu sıvı içinde gelişir.

Bu sıvının miktarının normal değerlerden az veya fazla olması gebelik sırasında ciddi sorunlar oluşturabilir. Bu gibi durumlarda buna sebebiyet verecek durumlar araştırılmalıdır.

Amnios sıvısı her ultrason muayenesinde ilk kontrol edilen parametrelerden biridir ve iki şekilde ölçülebilir. En derin cep veya AFI (amnios sıvı indeksi).

Sıvının fazla olması durumunda genellikle altta yatan hiçbir neden yoktur. Fakat ilk akla gelmesi gereken diyabet olmalıdır. İkinci sırada ise yapısal veya kromozomal bozukluklar gelir.

Fetal enfeksiyonlar ve kan uyuşmalıkları da gözden kaçırılmamalıdır. Sıvının aşırı olması rahmin fazla gerilerek erken doumu tetiklemesine neden olur. Ayrıca sıvının fazla olduğu durumlarda bebeğin başı doğum kanalını tam olarak kapatamaz veya bebeğin ters durmasına sebep olabilir. Her iki durum da kord prolapsusu denilen bir ölümcül komplikasyona neden olabilir.

Sıvının aşırı olmasına’’ hidramnios’’ veya’’ polhidramnios’’ denir.

Tedavisi sıvının artmasını engelleyecek ilaçlar veya amniyosentez şeklinde sıvının kanül takılarak karından boşaltılması olabilir.

Sıvının az olmasına ise oligohidramios denir. Bu durum sıvının aşırı olmasından genellikle daha kötü gidişata sahiptir.

Sıvı gebeliğin ne kadar erken döneminde azalıyorsa sonuçlar o kadar kötüdür.

Erken haftalarda sıvının azalması bebeğin böbreklerinin çalışmasına engel olacak br anomaliden kaynaklanma ihtimalini artırır. Sıvının azalması gebeliğin sonuna doğru ortaya çıkarsa bu genellikle büyüme gelişme geriliği ile birlikte ortaya çıkar.

Ayrıca sebep plasentaya bağlı bir komplikasyon veya preeklampsi (gebelikte yüksek tansiyon ve böbreklerden protein kaçağı) gibi anneye bağlı bir neden olabilir. Sıvı azlığının bir tedavisi yoktur. Buradaki amaç en uygun zmanın beklenerek bebeğin doğurtulması olmalıdır.

Bize Ulaşın