Korona virüsler çok geniş bir virüs ailesidir. Hayvanlardan insanlara bulaşabilme özelliğine sahiptirler. Çok hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonundan , ölümcül alt solunum yolu enfeksiyonuna kadar değişen sonuçlara sebep olabilirler.

Genel semptomlar ; ateş, öksürük , nefes darlığı ve nefes almakta zorluk olabilmektedir.

Daha ciddi enfeksiyonlarda zatürre, ciddi- ani gelişen solunum yetmezliği , akut böbrek yetmezliği ve ölüme yol açabilir.

Virüsün esas yayılım şekli damlacık yoluyla olmaktadır. Enfekte insanların hapşırma ve öksürme sırasında solunum yollarından ortama yayılan damlacıklar virüsün insandan insana temel yayılma şeklidir.

Gebe kadınlar , genel populasyon ile kıyaslandığı zaman ciddi hastalık riski daha yüksek midir? Veya ölüm oranları daha mı fazladır? Veya hastalığa karşı daha mı hassas durumdadırlar?

Gebe kadınların COVID-19’ a karşı daha hassas olduğu yönünde herhangi yayınlanmış bir makale mevcut değildir. Buna rağmen gebelikte meydana gelen bağışıklık sistemi ve fizyolojik değişikliklerin gebeleri COVID 19 dahil, tüm solunum yolu enfeksiyonlarına karşı daha hassas hale getirebileceği hakkında bir bakış açısı mevcuttur.

Bu bilgi ışığında gebelerin ellerini daha fazla yıkaması ve hasta olması muhtemel insanlardan tamamen uzak durması gereklidir.

COVID-19 enfeksiyonuna sahip gebelerin , gebelikleri ile ilgili artmış risk mevcut mudur?

COVID -19 enfeksiyonuna sahip gebelerin gebelikleri ile ilgili artmış bir olduğu bilgisine sahip değiliz. Korona virüse ait diğer enfeksiyon tiplerinde [SARS-CoV and MERS-CoV] gebelik sırasında artmış düşük ve ölü doğum riski olduğunu biliyoruz. Gbeliğin ilk trimesterinde (ilk 13 hafta ) yüksek ateşin artmış doğumsal anomalilere neden olduğunu bilmekteyiz.

Gebelik Sırasında veya Doğumda Geçiş

Gebelik sırasında korona virüs enfeksiyonuna sahip bir annenin bebeğine anne karnında iken bulaş olur mu (vertikal geçiş) ?

COVID-19’ a sebep olan virüsün genel olarak enfekte olan insanın solunum yolu damlacıkları ile yakın ilişki sayesinde bulaştığını biliyoruz. Vertikal geçiş ile (veya diğer yollarla : anne karnında, doğum sırasında veya doğumdan sonra) COVID-19 lu bir annenin bebeğine virüs bulaştırma konusu hala belirsizdir. Buna rağmen güncel sınırlı vaka serilerinde COVID-19 ‘lu annelerin bebeklerinin hiçbirisinde pozitif COVID -19 testine rastlanmamıştır. Bu bilgiye ek olarak amnios sıvısı ve anne sütü örneklerinde virüs bulunmamıştır.

( Bu yazıdaki bilgiler WHO (DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ) ve CDC ( Hastalık Kontrolü ve Engelleme Merkezi) den alınmıştır.)

Bize Ulaşın