Tüp bebek tedavisinde sadece iyi kalite embriyoların oluşturulması yeterli değildir. Bu elde edilen embriyoların rahim duvarına tutunması (implantasyon) da bir o kadar önemlidir. İmplantasyon başarısını artırmak için birçok yöntem geliştirilmiştir. Tekrarlayan başarısız tüp bebek tedavilerinde belki de en çaresiz kaldığımız basamak implantasyondur.

‘’Hatching’’, embriyoyu oluşturan hücrelerin kendi zarlarını(zona pellicuda) yırtarak endometriuma (rahim duvarına ) yerleşmelerini sağlar . Bu insanoğlunda doğal bir basamaktır.’’ Zona pellucida ‘’ embriyoyu saran özel bir zardır. Bu zar yırtılmadan embriyo endometriuma yerleşemez. Doğal süreç boyunca döllenme sonrası zona pellicuda incelerek bir noktadan yırtılır. Zona tabakası daha ince olan embriyolar kalın olanlara göre daha fazla oranda rahim duvarına tutunabilmektedirler.

Assisted Hatching yani embriyonun zarının laboratuarda embriyoloji uzmanı tarafından delinmesi işlemidir. Bu işlem belli vakalarda embriyonun rahim duvarına yerleşme şansını artırmaktadır. Bu işlem 3 şekilde gerçekleştirilebilir. Mekanik , kimyasal ve Lazer yardımlı. Bu tekniklerden herhangi biri ile zona tabakasına klivaj evresinde delik açılabilir. Bu tekniklerden en modern olanı lazer teknolojisidir ve kontrollü şekilde istediğimiz büyüklükte delik açabilmemizi sağlar.

Tüp bebek merkezi laboratuarındaki tüm cihazların kalitesi ve düzenli kontrol ediliyor olmaları gibi lazer cihazının ne kadar ileri cihaz olduğu da tedavi başarısını artıran bir unsurdur.

Bu yöntem her ne kadar da faydalı olduğunu kanıtlasa da bu başarı artışı sadece sınırlı vakada geçerlidir. Rutin uygulamada her embriyoya uygulanması merkezin başarısını belirgin oranda artırmamaktadır. Zona pellucidası kalın olan ve tekrarlayan implantasyon başarısızlıkları olan hastalarda uygulanması faydalı olabilmektedir.

Bize Ulaşın