Kısırlık tanısı konulan her çiftin tüp bebek tedavisi ile gebe kalması gibi bir zorunluluk yoktur. Kadın ve erkeğin tüm parametreleri kontrol edildikten sonra şartlar uygun ise aşılama tedavisi denenebilir.

IUI (intrauterin inseminasyon) yani aşılama tedavisi zor olmayan bir tedavidir ve seçilmiş durumlarda başarısı yüksek olabilir. Aşılama için her şeyden önce sperm sayı ve hareketliliğinin belli bir düzeyde olması , tüplerden en az birisinin açık olması gereklidir.

Bu tedaviyi kısaca özetlemek gerekirse; ilk olarak ovulasyon yani yumurtlamanın kontrollü bir şekilde oluşturulması gerekir. Bunun için haplar (klomifen veya letrazole) veya enjeksiyonlar (FSH/LH) ile yumurtalıklar uyarılır (seçilmiş vakalarda ilaç verilmeden doğal yumurta gelişimi takip edilerek de aşılama uygulanabilir). Sayıları1-3 arasında değişen foliküller belli bir çapa ulaştıkları zaman çatlama iğnesi (hcg) ile yumurta/lar olgunlaştırılarak çatlaması sağlanır. Çatlama iğnesi uygulamasından yaklaşık 36 saat sonra ise spermler yıkanarak hazır hale getirilir ve özel bir kanül yardımı ile vajen/serviks yolunu takip ederek rahim içine enjekte edilirler.

Bu tedavideki amaç yumurtlama zamanının kontrol altına alınması ve kadın üreme sistemine maksimum sayıda sperm ulaşmasını sağlamaktır. Aşılamadaki sistem tamamen insanın doğal döngüsünü taklit etmeyi hedefler.

HANGİ KOŞULLARDA IUI UYGULANABİLİR?

Tüp bebek tedavisi ile karşılaştırıldığı zaman aşılamanın uygulaması çok daha kolay komplikasyonu yok denecek kadar az ve maliyet oldukça düşüktür. Ayrıca sonuç başarısız olduğu zaman tüp bebek tedavisindeki kadar yıkıcı psikolojik etkileri olmamaktadır. Tüm bu avantajlarına rağmen aşılamanın başarısı genel anlamda tüp bebek kadar yüksek değildir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi aşılama için en az bir tüpün açık olması gereklidir aksi halde sperm ile yumurta buluşturulamaz. Ayrıca kesin bir sınır değer olmamakla birlikte sperm normal değerlerin altında olsa da sayı ve hareketlilik çok düşük seviyelerde ise aşılama uygulanmamalıdır. Aşılama işlemi ayrıca vajinismus gibi seksüel disfonksiyon vakalarında da uygulanabilir (anestezi altında). Sosyal endikasyonlu durumlarda da son derece başarılı olabilmektedir. Eşi mesleği icabı sürekli seyahatte olan kadınların ovulasyon gününün ayarlanmasında da etkili olabilir.

Bize Ulaşın